جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 49851
  تاریخ انتشار : 25 فروردین 1393 13:11
  تعداد بازدید : 530

  گزارش سازمان ملل درباره جرائم منجر به قتل در دنیا

  سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که حدود نیم میلیون نفر در سال 2012 در سراسر دنیا به قتل رسیدند که بیشترین میزان آن در آمریکا بوده است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر امور جرم و مواد مخدر در سازمان ملل (UNODC) در گزارشی جدید اعلام کرد که بیش از 437 هزار نفر در سال 2012 در دنیا در نتیجه جرائم منجر به قتل کشته شده اند که بیشترین میزان آن ابتدا در آمریکا، سپس در آفریقا و کمترین میزان نیز در اروپا و آسیا و اقیانوسیه بوده است.

  سرپرست بخش پژوهش سیاسی و جرائم در دفتر امور جرم و مواد مخدر در سازمان ملل، گفت: اینکه افراد بی شماری سالانه به طرزی تاسف برانگیز از بین می روند، جوامع و خانواده های زیادی نیز آسیب دیده و داغدار می شوند؛ از این رو بسیار حائز اهمیت است که بفهمیم جرائم خشن تا چه میزان به کشورهای سراسر دنیا سرایت کرده که به ویژه مردان جوان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، به طور کلی مردان 80 درصد قربانیان جرائم منجر به قتل و 95 درصد عاملان این جرائم را تشکیل می دهند. تقریبا 15 درصد این قتل ها مربوط به خشونت های خانوادگی است که بیش از دو سوم قربانیان آنها را زنان تشکیل می دهند.

  این کارشناس همچنین ابراز تاسف کرد که خانه ها تا چه میزان می توانند برای زنان خطرناک باشند و گفت: بسیار ناراحت کننده است افرادی که باید از عزیزانشان محافظت کنند خود کسانی هستند که دست به خشونت و قتل می زنند.

  همچنین این گزارش نشان می دهد که بیش از نیمی از قربانیان جرائم منجر به قتل افراد زیر 30 سال هستند که 8 درصد از آنها را کودکان زیر 15 سال تشکیل می دهند.

  در این گزارش همچنین هشدار داده شده است که تقریبا 50 میلیون انسان در دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که از بیشترین آمار قتل برخوردارند. این کشورها اغلب در آمریکا و آفریقا قرار دارند که نشان می دهد حدود نیمی از قتل ها در کشورهایی اتفاق می افتد که تنها 11 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده اند.

  این گزارش نشان می دهد که مردان بیش از زنان مرتکب قتل می شوند؛ با این حال مردان اغلب توسط کسانی کشته می شوند که آنها را نمی شناسند اما نزدیک به نیمی از زنان قربانی اینگونه جرائم توسط کسانی به قتل می رسند که آنها را می شناسند و حتی از نزدیکانشان هستند. این مساله به ویژه در آسیا، اروپا و اقیانوسیه صدق می کند.

  این مطالعات علاوه بر این ثابت می کند که استفاده از مشروبات الکی و مواد مخدر خطر وقوع جرائم منجر به قتل را افزایش می دهند که موید این حقیقت است که در برخی کشورها بیش از نیمی از قاتلان در شرایطی که تحت تاثیر الکل قرار داشته اند اقدام به قتل کرده اند. این در حالی است که تاثیرات مواد مخدر در این جرائم کمتر به ثبت رسیده است.

  دفتر امور جرم و مواد مخدر در سازمان ملل در پایان گزارش خود آورده است: به طور میانگین از هر صد قتل عمد در دنیا 43 مورد آن منجر به محکومیت عاملان آن می شود که میزان این محکومیت ها در قاره های مختلف متفاوت است.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26