جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 49679
  تاریخ انتشار : 23 فروردین 1393 13:34
  تعداد بازدید : 435

  نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس:

  دولت باید از طریق سازمان ملل اعتراضش را به اقدام آمریکا پیگیری کند

  نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با تاکید بر اینکه تصمیم کاخ سفید در مورد صادر نکردن ویزای ابوطالبی نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل مغایر موازین حقوقی و بین المللی است، گفت که دولت جمهوری اسلامی باید این موضوع را از طریق سازمان ملل پیگیری کند.

  حمیدرضا طباطبایی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در واکنش به اعلام رسمی کاخ سفید مبنی بر خودداری از صدور روادید برای حمید ابوطالبی، گفت: آمریکا با این اقدام موازین حقوقی و قضائی را زیرپا گذاشته است.

  وی افزود: در این شرایط دولت جمهوری اسلامی باید ضمن اعلام اعتراض به سازمان ملل این موضوع را از طریق این نهاد بین المللی مورد پیگیری قرار دهد. طبیعتا مجمع عمومی سازمان ملل نیز می تواند از آمریکا بخواهد که به اراده ملت ها توجه کرده و از استقرار سازمان ملل در خاک این کشور سوءاستفاده نکند.

  نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در ادامه اظهار کرد: سازمان ملل نهادی بین المللی است که کشورهای مخلتف نمایندگانی را به عنوان سفیر خود به این سازمان معرفی می کنند. این سازمان دارای مقرهایی در ژنو و نیویورک است که نباید این دو کشور به دلیل داشتن حاکمیت سرزمینی ورود نمایندگان معرفی شده کشورهای دیگر در سازمان ملل را به خاک خود ممنوع کنند.

  به گفته طباطبایی، ممانعت آمریکا از ورود ابوطالبی به خاک این کشور به دلیل مسائل سیاسی است که طبیعتا جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل حق دارد اعتراض خود را به سازمان ملل از طریق دبیرکل و مجمع عمومی اعلام و پیگیری کند.

  وی افزود: ما در وهله اول نسبت به استقرار سازمان ملل در خاک کشور آمریکا اعتراض داریم چون آمریکا با سوءاستفاده از این موضوع قدرت حاکمیت خود را بر منافع بین المللی تحمیل می کند. تصمیم آمریکا برای صادر نکردن ویزای ابوطالبی نشان می دهد که باید مقر سازمان ملل تغییرکرده یا اینکه آمریکا تغییر رفتار دهد.

  نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در مورد واکنش حقوقی ایران به این اقدام آمریکا گفت: ایران می تواند این موضوع را از نهاد حقوقی از طریق اعتراض مجمع عمومی و دبیرکل دنبال کند و به سازمان ملل برای پیگیری این موضوع فشار آورد چون اقدام آمریکا مغایر منافع ملت ها است.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
24